نصب سانترال

پس از مشاوره و خرید دستگاه سانترال پاناسونیک مسئله ای که اهمیت پیدا می کند نصب و راه اندازی آن است. پس از شناخت کامل تجهیزات مورد نیاز و تهیه آنها نصب صحیح، اصولی و استاندارد لازم و ضروری است. صحیح طی شدن روند نصب بر پایه اصول و استاندارد های مشخص که توسط کارشناس لازم الاجرا است از مهم ترین گزینه های نصب سانترال پاناسونیک است. ابعاد سیستم های مخابراتی تولید شده پاناسونیک سایزی استاندارد است که دور از انتظار نیست. جای گیری در محیط های کوچک با امکان پذیرش چندین کارت در خود از ویژگی های منحصر به فرد این قطعات به حساب می آید.

مقدمه

امروزه سازمانها و مراکز مختلف تجاری ، اقتصادی ، فرهنگی و اداری با چالشهای فراوانی نظیر گستردگی تعاملات و ارتباطات درون و برون سازمانی روبرو هستند که برای گسترش ارتباطات خود و برون رفت از این مشکل  احتیاج به فناوری نوین و راهبردی دارند .

از آنجا که سرمایه گذاری در ایجاد و به روزرسانی یک سیستم مخابراتی مناسب مستلزم آینده نگری ،برآورد صحیح نیازهای ارتباطی و استفاده از آخرین تکنولوژی های مخابراتی می باشد ما بر آن شدیم که  در این مقاله به بررسی و شرح پیرامون دستگاههای سانترال بپردازیم.

واژه سانترال همان کلمه  central به معنی مرکز یا مرکزی می باشد که در فارسی به صورت تحت اللفظی با نام سانترال رواج یافته است .

در بیشتر اوقات دستگاه تلفن سانترال پاناسونیک با نام تلفن سانترال نیز یاد می شود اما تلفن سانترال چیست و چه کاربردی دارد و این تکنولوژی چه خدماتی  در حوزه ارتباطات  ارائه می دهد ؟؟

این فناوری نوعی مرکزیت ، راهبری و انظباط  به خطوط  پراکنده تلفنی یک مجموعه اعمال می کند ،

به زبان عامیانه دستگاه سانترال یک مرکز مخابراتی کوچک می باشد به این معنی که  با ایجاد یک شبکه  خصوصی در داخل یک مجموعه با به اشتراک گذاشتن  خطوط شهری امکان استفاده برای  ارتباطات  داخلی را همراه با تنظیمات و محدودیت هافراهم می کند .

این فناوری امکاناتی را ایجاد کرده است که موجب  شده ، مراکز اقتصادی ، فروشگاهی ، اداری و خیلی از سازمانها و مجموعه ها را ترغیب و علاقه مند به استفاده از آن برای بهبود کسب و کار و ارتقای سطح  کاری سازمان  خود نماید.

تلفن سانترال
سانترال در واقع مرکز مخابراتی کوچکی است که در اختیار یک مجموعه قرار می‌گیرد .

گاهی ممکن است خریدار مکانی خاص را در نظر گرفته باشد که در صورت مناسب نبودن فضا با ارائه توضیحات از سوی کارشناس در هنگام نصب تغییر مکان نیز دور از انتظار نیست زیرا دید باز و تجربه بالا در آشنایی با این سیستم ها جزء مواردی است که کارشناس پاناسونیک را با دیگر افراد فنی متمایز کرده است.

درخواست نصب و راه اندازی سانترال پاناسونیک

شما کاربران گرامی در صورت نیاز به سرویس‌های مرتبط با نصب و راه اندازی سانترال پاناسونیک می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی درج شده در وب سایت با کارشناسان ما  تماس بگیرید و درخواست خود مبنی بر نیاز به حضور کارشناس نصب سیستم تلفن سانترال را ثبت نمایید. پس از تماس شما، کارشناسان ما، هماهنگی‌های مورد نیاز را انجام داده و پس از حضور در محل، اقدامات مورد نیاز جهت نصب و راه اندازی سانترال پاناسونیک را آغاز می‌نمایند.

نصب و راه اندازی تلفن سانترال پس از ارزیابی مکان موردنظر و طی مراحلی چون تعیین مکان نصب سانترال، تهیه نقشه مخابراتی، سیم بندی داخلی و آرایش پست، نصب سانترال و تجهیزات جانبی، انجام تنظیمات سانترال، تعیین طول سیم سانترال TES824 و در نهایت تعیین طول سیم داخلی سانترال های TDA و TDE و NS انجام می‌پذیرد. با طی این مراحل، عملیات نصب سانترال پاناسونیک به پایان می‌رسد و کارشناس موظف است آموزش اولیه کار با سانترال و برنامه ریزی این دستگاه را در حد نیاز به کاربر ارائه کند.

مراحل نصب سانترال

۲- آماده‌سازی مکان نصب سانترال:

مرحله دوم در پروژه نصب و راه اندازی سانترال پاناسونیک، آماده‌سازی مکان نصب این دستگاه است. تمیز کردن و گردگیری محیط کابل کشی، سیم کشی، داکت کشی و در نهایت تعیین نوع سانترال مورد استفاده برخی از اقداماتی است که در این مرحله انجام می شود.

۱- انتخاب مکان نصب سانترال:

نخستین گام در آغاز پروژه نصب و راه اندازی سانترال پاناسونیک، تعیین و انتخاب مکان نصب این دستگاه است. در اکثر موارد، محلی برای این کار اولویت دارد که در آن، سانترال در امنیت کامل باشد و ضربه‌ای به آن وارد نشود. سیم کشی آسان، دسترسی آسان برای برنامه ریزی مجدد، امکان تمیز کردن سانترال در طول مدت استفاده و مواردی از این دست نیز در تعیین مکان نصب و راه اندازی سانترال پاناسونیک مهم قلمداد می‌شود.

۴- نصب سخت افزاری سانترال:

این مرحله از نصب و راه اندازی سانترال پاناسونیک اختصاص به نصب کارت خط شهری، نصب کارت داخلی تلفن سانترال، نصب کارت کالرآیدی، نصب دستگاه ضبط مکالمات، نصب کارت دیزا و در نهایت دیگر کارت های ضروری دارد.

۳-نصب پست مخابراتی:

در این مرحله نصب پست مخابراتی انجام می‌شود و شناسایی خطوط، مدیریت و نصب هر خط انجام می‌پذیرد.

۶- برنامه‌ریزی کد سانترال:

در مرحله آخر نصب و راه اندازی سانترال پاناسونیک، اقدامات مورد نیاز جهت برنامه ریزی کد سانترال انجام می شود. این مرحله حتماً می‌بایست توسط کارشناسان نصب سانترال انجام شود. (انجام این مرحله نیاز به آشنایی با کدهای سانترال و تسلط بر آنها دارد) شناخت کدهای پیش نیاز برای فعال سازی یک قابلیت و یا حذف کد سانترال توسط تلفن مادر و یا نرم افزار، پیش‌نیاز برنامه ریزی کد سانترال است؛ ازهمین رو امکان انجام این کار –یعنی برنامه ریزی کد سانترال- توسط کاربران عادی وجود ندارد.

۵- نصب نرم افزاری سانترال:

مرحله نصب نرم افزاری سانترال، پس از مرحله سخت افزاری انجام می‌شود. در مرحله نصب نرم افزاری، برنامه ریزی، همگام سازی و معرفی هر کارت در دستگاه انجام می‌شود. اجراسازی راهنمای گویا مرحله ای، نحوه تنظیم داخلی‌ها، گروه بندی داخلی سانترال، بستن صفر و دو صفر بند سانترال، تنظیم تایمر در محدود سازی زمان مکالمه تلفن سانترال، اتصال دستگاه فکس و تنظیم یک داخلی برای فکس، راه اندازی سیستم دکت و بسیاری از موارد دیگر در این مرحله انجام می گیرد.

نصب سانترال کم ظرفیت

نصب سانترال کم ظرفیت در یک اداره و شرکت کوچک کمک بسیار بزرگی می کند تا هزینه های تماس به شکل بسیار قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کند. برای نصب و راه اندازی سانترال کم ظرفیت، باید از ابزار و تجهیزاتی همچون: مولتی متر، سیم چین و انبردست، دریل، فازمتر و پیچ گوشتی استفاده کنید. پس از طی کردن مراحل کلی و یکسان نصب سانترال ، دستگاه سانترال کم ظرفیت را روشن کنید. برای نصب سانترال کم ظرفیت دو روش وجود دارد:

  1. توسط کامپیوتر که با استفاده از نرم افزار برنامه ریزی مخصوص انجام می گیرد. ۲٫ توسط گوشی تلفن: از آنجا که برند پاناسونیک در سیستم ها سانترال بسیار شناخته شده و محبوب است، نصب سانترال کم ظرفیت معمولا با استفاده از گوشی های مدلKX-T7730 ,KX-T7033 ,KX-T7130 ,KX-T7030 ,KX-T73302 پاناسونیک انجام می شود.

تلفن سانترال کم ظرفیت را به JACK 01 متصل نمایید. با فشار دادن دکمه های program و * و # ، پسورد مورد نظرتان را وارد کرده و سپس، کدهای مربوطه را به دستگاه بدهید.

نصب سانترال پر ظرفیت

نوع دیگر سانترال که قابلیت های متعددی را برای کاربران فراهم می کند، سانترال پر ظرفیت است. این دستگاه، انعطاف پذیری بسیار بالایی داشته و در مقایسه با نوع کم ظرفیت، می توان استفاده بیشتری از آن برد. اگر قصد استفاده از این مدل را در سازمان یا شرکت خود دارید، برای راه اندازی آن نیاز به کامپیوتر دارید. جهت نصب سانترال پر ظرفیت، باید اول عدد دلخواه خود را با کامپیوتر ثبت کرده و به این ترتیب، نحوه برقراری تماس داخلی و خارجی در سیستم سانترال را برنامه ریزی نمایید.

باید به این نکته هم توجه داشته باشید که شماره های تنظیم شده در مدل پر ظرفیت سانترال، اختصاصی بوده و فقط یک تلفن می تواند آن شماره را در اختیار داشته باشد. نکته ی دیگر این که هر سیم تلفن متصل به این دستگاه، نام مشخصی داشته و در صورت جابجایی تلفن، شماره داخلی تغییر پیدا می کند. سازگاری با محیط ip یکی از مهم ترین ویژگی های سانترال پر ظرفیت است که استفاده از آن را مقرون به صرفه تر کرده است.